Kapat

7 Maddede Hamilelik Boyunca Karşılaşılan Rahatsızlıklar ve Tedavisi

Anasayfa
Sağlık 7 Maddede Hamilelik Boyunca Karşılaşılan Rahatsızlıklar ve Tedavisi
hamilelik rahatsızlıkları

9 ay süren hamilelik boyunca farklı dönemlerde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hamilelik Boyunca Karşılaşılan Rahatsızlıklar ve Tedavisi konusunu bu yazımızda sizin için ele aldık.

Hamilelik Boyunca Karşılaşılan Rahatsızlıklar ve Tedavisi

9 ay sürenhamilelik boyunca farklı dönemlerde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Çok yaygın olarak mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık, sırt ağrıları rahatsızlıkları yanında çok az bilinen rahatsızlıklarda anne adaylarının fizyolojik yapılarına göre ortaya çıkabilir.

Vücudunuzda meydana gelen hormonal değişimlere ve bebeğin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıkların sizi daha riskli rahatsızlıklarla karşı karşıya getirmesini önlemek için yapmanız gereken vücudunuzu tanımak ve bu rahatsızlıkların belirtilerini, vücudumuzun verdiği tepkileri bilmeliyiz. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan rahatsızlıklar şunlardır.

1 ) Sırt ağrısı: Hamileliğin ilerleyen aylarında kaslarınız ve dokularınız yumuşayarak daha esnek hale gelir. Bebeğin anne karnında büyümesine bağlı olarak artan yük kaslarınızın şeklini değiştirecektir. Bu durum sırt ağrısına yol açar.

Tedavisi; Eğilirken dizlerinizi kırarak eğilin, çok aşağı ve çok yukarı uzanmaya çalışmayın, sırt üstü pozisyonda uyuyun ve sırtınıza sürekli masaj yapın.

Trendyol Hamile Giyim Seçenekleriyle Her Zaman Şık Kalın

2 ) Mide yanması; Mide girişinde yer alan mide kapağı hamilelik döneminde gevşer ve bu durum yediğiniz yiyeceklerin mideden çıkarak yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Mide kapağının gevşek olması mide içi asit ve baz dengesini bozarak mide yanmasına neden olur.

Tedavisi: Günlük öğün sayısını artırın, az ve 6 – 7 öğün yemek düzeni oluşturun. Çok yağlı ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun, çikolata ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.

3 ) Sabah rahatsızlığı; Hamilelik Boyunca Karşılaşılan Rahatsızlıklar dan biride sabah rahatsızlığıdır. Hamileliğin 12 haftasından itibaren başlayan bu rahatsızlık sabah kalktığınızda mide bulantısı ve aşırı kusma isteği oluşması durumudur. Hormonal değişim düzeyinin en üst seviyede olduğu bu dönemde sık sık kusma durumu da meydana gelebilir.

Tedavisi: Sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan bir süre bekleyin, Yatak içinde aklınıza yiyecekleri getirmeyin, kan şekeri dengesini bozacak yiyeceklerden uzak durun, yatmadan önce bol bol su için.

4 ) Kabızlık;Bebeğin büyümeye başladığı 14 haftadan itibaren bağırsakların sıkışmasına bağlı olarak kabızlık durumu meydana gelir.

Tedavisi; Kabız olmamak için sıvı besinlere ağırlık vermeli, bol bol su tüketmelisiniz. Ayrıca şeftali, kayısı gibi kabızlığın doğal tedavisi olan meyvelerden bol bol tüketmelisiniz.

5 ) İdrar kaçırma; Hamileliğin son 3 ayında oluşan sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma durumu Pelvik taban kaslarının bebeğin geçişine hazırlandığı ve gevşediği dönemde çok fazla meydana gelir.

Tedavisi; Hamileliğin son 3 ayında pelvik taban kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

6 ) Vücutta şişkinlik oluşması: Hamilelik süresinde vücudunuzda, ellerde, bileklerde, ayaklarda şişkinlik meydana gelebilir. Hormonal değişimlere bağlı olarak vücudunuzun su toplaması ve ödem oluşturması durumu olan şişkinlikler için bol bol yürüyüş yapmalısınız. Ayaklarınızı tavana uzatacak pozisyonda sırt üstü uzanarak ayalarınızdaki ödemin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Ödemlerin oluşma sebebi hareket azlığıdır. Bu nedenle bol bol hareket etmeli, hamilelik platesi yapmalı, vücudunuzun esnemesini sağlayarak ödem oluşmasının önüne geçmelisiniz.

7 ) Kramplar; Hamileliğin 3. Ayından itibaren keskin ve acı veren kramplar ile karşılaşabilirsiniz. Anlık olarak kan dolaşımının kesildiği kaslarda meydana gelen kramplar özellikle geceleri meydana gelir.

Tedavisi; Düzenli yürüyüşler, egzersizler yaparak krampların önüne geçebilirsiniz. Oturduğunuz yerden ani kalkış yapmamalı, kaslarda kreatin birikmesine neden olmamalısınız. Ayrıca sabah kalktığınızda yatak egzersizlerini yataktan çıkmadan önce yapmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir