Kapat

Akdeniz Diyeti ile 2 Haftada 8 Kilo Verin

Anasayfa
Fit Akdeniz Diyeti ile 2 Haftada 8 Kilo Verin
akdeniz diyeti

Akdeniz diyeti Fransa, Portekiz, Lübnan, Tunus gibi ülkelerin beslenme şekilleri örnek alınarak hazırlanan ve uygulanan bir diyet türüdür. Hem sağlıklı hemde çok etkilidir.

AKDENİZ DİYETİ

Kökeni Akdeniz Ülkeri olan bu Akdeniz Diyetinin hem etkili hem de sağlıklı olduğunu söylersek yanlış olmaz. Akdeniz ülkelerinde ki insanların uzun yıllar yaşaması ve nadir hastalık yaşamaları bunun en belirgin örneklerinden biri. Bu bölgelerde yaşamakta olan insanlar üzerinde kanser türevleri son derece az görülüyor. 

Kalp hatalıklarının da yine bu ülkelerin insanlarında son derece düşük oranlarda gözüktüğünü biliyoruz. Yine bu ülkelerde yaşayan insanların da beslenme şekilleri genel anlamda izleniyor.

Uzmanlarda Öneriyor

Akdeniz diyetinin faydası uzmanlar tarafındanda kanıtlandı. Bu diyet Amerikalı uzmanlar tarafından obez insanlar üzerinde denendi ve %99 başarı sağladı. Kalp hastalıkları riski bulunan çeşitli hastalar üstünde de uygulandı. Hastalara 3 ay süre içerisinde sebze, meyve, beyaz et, zeytinyağı, fındık, ceviz, balık ve az kırmızı etten oluşmakta olan diyet uygulandı. Sonuç ise %99.

Akdeniz Diyeti Farklı diyet uygulamalarına göre de kolesterolün az görüldüğü ve yine kalp hastalıkları risklerinin oldukça düştüğü gözlemlenmiştir.

Akdeniz Diyeti Programı

Akdeniz Diyeti içerisinde günlük meyve sebze, zeytinyağı, ceviz, tahıllar, fındık, bakliyat ve fasulye gibi çeşitli baharatlar tüketilmesi gerekiyor. Haftalık balık, deniz ürünleri de tüketilmekte. 

Yumurta, yoğurt ve yoğurt ürünleri ve tavuk hafta içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Kırmızı ette yine bir ay içerisinde bir sefer tüketilir. 

Size örnek bir Akdeniz Diyeti programı hazırladık. ilk hafta bu programı uygulayabilir, sonra ki haftalarda benzer gıdalarla değiştirerek diyet programına devam edebilirsiniz.

1.gün

Kahvaltı: 2 dilim kepekli ekmek (çavdar, ekşi mayalı ekmek de tüketebilirsiniz), 1 dilim tuzsuz beyaz peynir, 5-6 adet tuzsuz zeytin, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, bolca salatalık, domates ve yeşillik.
Öğlen yemeği: Ton balıklı, zeytinyağlı yeşil salata + 1 dilim kepek ekmeği
Akşam yemeği: Zeytinyağlı sebze yemeği + yarım yağlı yoğurt + salata

Ara öğünlerde: Meyve + yarım yağlı süt + çiğ badem (çiğ fındık, ceviz, kaju vb)

2.gün

Kahvaltı: 2 dilim beyaz peynir + 1 dilim kepekli ekmek + 5-6 adet zeytin, bolca salatalık ve domates.
Öğlen yemeği: Fırında ızgara sebze + Tam buğday unlu ya da kepekli, zeytinyağıyla hazırlanmış bir sos ile 3-4 yemek kaşığı makarna + Ayran
Akşam yemeği: Zeytinyağlı bakliyat yemeği + yarım yağlı yoğurt + az zeytinyağlı salata

Ara öğünlerde: Meyve + yarım yağlı süt + çiğ badem (çiğ fındık, ceviz, kaju vb)

3.gün

Kahvaltı: Yarım yağlı yoğurt + 3 kaşık yulaf ezmesi + bir porsiyon taze meyve
Öğlen yemeği: Peynirli, avokadolu salata + kepekli ekmek + ayran
Akşam yemeği: Izgara balık + bol yeşillikli salata

Ara öğünlerde: Meyve + yarım yağlı süt + çiğ badem (çiğ fındık, ceviz, kaju vb)

4.gün

Kahvaltı: Tuzsuz beyaz peynirli, zeytinyağında pişmiş omlet + 5-6 zeytin + 1 dilim kepek ekmeği + Yeşillik
Öğlen yemeği: Zeytinyağlı bakliyat yemeği + Yarım yağlı yoğurt + Salata
Akşam yemeği: Zeytinyağlı sebze yemeği + Karabuğday pilavı + Ayran ya da yarım yağlı yoğurt

Ara öğünlerde: Meyve + yarım yağlı süt + çiğ badem (çiğ fındık, ceviz, kaju vb)

5.gün

Kahvaltı: 2 yemek kaşığı lor peyniri + 3 adet ceviz + 1 dilim kepek ekmeği + bolca salatalık, domates ve yeşillik
Öğlen yemeği: Haşlanmış mercimekli salata + ayran
Akşam yemeği: Zeytinyağlı sebze yemeği + salata + kepek ekmeği

Ara öğünlerde: Meyve + yarım yağlı süt + çiğ badem (çiğ fındık, ceviz, kaju vb)

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz diyeti bolca zeytinyağı tüketiliyor olması sebebiyle kalp dostu bir diyet. Özellikle kalp rahatsızlığı olan hastalara öneriliyor. Çok fazla süt ve süt ürünü tüketilmemesi sebebiyle bağırsaklara ağırlık yapmıyor. Laktoz alerjisi olanların da yine rahatlıkla tüketebileceği bir diyet. Bağırsakların da sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

Bunların yanında Akdeniz Diyeti yüksek tansiyonun düşmesine ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Kalp krizi riskini de en aza indiriyor. Kanser savaşçışı bir beslenme çeşidi olarak biliniyor.Sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmenizi de sağlıyor. Akdeniz diyetini uygulamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanı ya da doktorunuza da danışın deriz. Keyfiniz ve sağlığınız hep yerinde olsun. 


SON YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir