Kapat

Fıstık Ezmesinin Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Anasayfa
Sağlık Fıstık Ezmesinin Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?
fıstık ezmesi faydalı mı

Fıstık ezmesi hakkında çok fazla yanlış bilgi var. Kilo yapar, sağlıksız, zararlı vb gibi çok yanlış bilgi mevcut. Sizler için fıstık ezmesinin faydalarını bu yazımda ele aldım.

Evet, fıstık ezmesi oldukça faydalı, çok fazla yenmediğinde tabi ki. Çünkü kaşık kaşık yendiğinde kilo yapma ihtimali oldukça yüksek. Sadece kilo da değil, cilt bozukluğu, alerjisi olanlarda karın ağrısı, kusma da yapabiliyor. Özellikle de şekerli olanları. Oysa ki günde 1 kaşık yendiğinde mucizeler yaratabiliyor.

Kahvaltıda, spor öncesinde, akşam acıkmalarında başvurulabilecek bir lezzet. Hem enerji veriyor hem de tok tutuyor 💪🏻 Çünkü lifli ve vitaminli. Yani evimizde fıstık ezmesi bulundurmamamız için hiçbir sebep yok. Ama başta da dediğim gibi, mutfağa gidip gelip yemediğimiz müddetçe.

Şimdi fıstık ezmesinin 10 faydasını sıralayalım.

1- Fıstık ezmesi tam bir protein ve potasyum deposudur. Kas yapımına ve onarımına yardımcı olur. Bu anlamda özellikle sporcular ve veganlar için vazgeçilmezdir.

2- Fıstık ezmesinde çeşitli mineraller ve vitaminler çokça bulunur. Mesela B6 vitamini, kalsiyum, sodyum ve demir gibi. Bu yüzden de her gün 1 kaşık tüketilmesi önerilir.

3- Sağlıklı yani doymamış yağlar açısından zengindir. Bu sayede de enerji verir. Yüksek kalori içerir ama bu kaloriler enerjiye dönüşür.

4- Fıstık ezmesi yüksek oranda lif ve protein içerdiği için tok tutar ve bu da kilo vermeye yardımcı olur. Tatlı krizinin önüne geçer. Öğünlerin arasını uzatır.

5- Safra taşı oluşması riskini azaltır. Ayrıca kansere karşı da vücudu korur. Çünkü içeriğinde fitosterol ve B-sitosterol mevcuttur.

6- Fıstık ezmesi, iyi bir magnezyum kaynağıdır. Günlük alınması gereken magnezyum değerinin %42’sini oluşturur. Bu sayede de kan şekerini düzenler.

7- Yine içeriğindeki magnezyum sayesinde kas ve kemik yapısını güçlendirir ve bağışıklık sisteminin gelişmesine katkıda bulunur. Kan basıncını düzenler.

8- İçeriğindeki folat, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin ve tiyamin sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir.

9- Alzheimer hastalığına, mantar enfeksiyonlarına ve sinir hastalıklarına karşı birebirdir. Çünkü içeriğinde resveratrol bulunur ve resveratrol de bu hastalıkları kontrol etmede etkili olduğu keşfedilen bir antioksidandır.

10- Fıstık ezmesi kendini enerjik ve iyi hissetmeni sağlar. 🥜

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir