Kapat

Defne Yaprağının Hiç Bilinmeyen 7 Faydası

Anasayfa
Sağlık Defne Yaprağının Hiç Bilinmeyen 7 Faydası

Her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu ve yapraklarının kullanım alanı çok geniş olan bir ağaç türüdür aslında defne. Yemeklere mükemmel bir lezzet kattığı gibi alternatif tıpta da çokça kendisinden söz ettirir. Faydaları saymak ile bitmek ama biz bir kısmını yazalım.

Defne Yaprağının Faydaları

1-) Kötü enerjileri yok etmek için oldukça etkilidir. Benim de en sevdiğim özelliğinden biridir. Evinize, eşinizin, çocuğunuzun, sevilinizin üzerinde kötü enerji olduğuna inanıyorsanız. Yapmanız gereken çok basit. Çakmak ya da kibrit yardımı ile derne yaprağını yakıp evin içerisinde gezdirmek. Tütsü yakar gibi oldukça basit ama çok etkili deneyin derim. 

2-) Balık, çorba, et gibi yemeklerinizde güzel tat ve o muhteşem kokusu için kullanılır. Bunu da çok sık yaparım ☺️

3-) Defne yağı, yağ asitleri ve esansiyel yağlardan meydana gelir ve çok güçlü antioksidan ve antiseptik etkinliktedir.  Defne yağı en çok saç dökülmesine karşı kullanılır. Saç tellerini güçlendirir. Saçları besler, yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Defne sabunu antiseptik ve nemlendirici etkiye sahip olduğundan dolayı düzenli kullanımı saçın kepeklenmesini ve saçta mantar oluşumunu önler.

4-) Defne yapraklarıyla hazırlanan banyo, adet öncesi gerginlik ve ağrılara, romatizma ağrılarına, kas yorgunluklarına da oldukça iyi gelir. 3 avuç defne yaprağını 1 litre kaynar suda 5 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra bu suyu, ılık su dolu küvete ekleyin ve 20-25 dakika da etkisini görmüş olursunuz. 

5-) Öksürük ve boğaz iltihaplanmasında oldukça etkili. Boğaz iltihaplanmalarının ve öksürüğün önüne geçebilmek için bol bol defne yaprağı tüketilmeli. Defne yaprağı, bileşenleri dolayısıyla tıkanıklık yapan yerleri açarak bakterilerle savaşarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

6-) Böbrek taşı düşürmede etkilidir. Vücutta aşırı miktarda üreaz bulunması durumunda ortaya çıkan böbrek taşlarının yok edilmesine yardımcı olur. Defne yaprağı, böbrekler için doğal bir iyileştiricidir.

7-) Sindirim sistemini düzenlemede kullanır.Kabızlık ve şişkinlik şikayetiniz varsa ve doğal bir çözüm yöntemi arıyorsanız defne yaprağı kullanmak sindirim sisteminizi düzene sokacak ve bu sorunlarınızdan tamamen kurtulmanızı sağlayacak.


SON YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir