Kapat

Veganların Tercihi Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütü Kullanmak İçin 10 Sebep

Anasayfa
Sağlık Veganların Tercihi Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütü Kullanmak İçin 10 Sebep
badem sütü nasıl yapılır

İster vegan ol ister olma badem sütü senin için her zaman sağlıklı bir seçenek. Çünkü hayvansal sütler alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

İster vegan ol ister olma badem sütü senin için her zaman sağlıklı bir seçenek. Çünkü hayvansal sütler alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Ve içerdiği yoğun protein vücutta olumsuz tepkimeler yaratabiliyor. Vegan etiği açısından da başka bir canlının yavrusuna ait sütü içmiş oluyorsun. Süte alternatif olan badem sütü hem besleyici hem de lezzetli.

Üstelik mideyi de rahatsız etmiyor. Zengin bir kalsiyum kaynağı olması da cabası. Badem sütünü evde kolaylıkla yapabilir ve laktoz ve kolesterol içermeyen sütü sabah akşam tüketebiliriz. Hadi, o zaman bu lezzetli sütü hazırlamaya hemen başlayalım!

Malzemeler

İlgili resim

1 su bardağı dolusu çiğ badem
1 litre su
Tülbent
İsteğe göre tarçın

Hazırlanışı

Bademleri bir kaba koy ve üstüne su ekle. Suyun miktarı bademleri geçecek kadar olsun. Bu şekilde 8 saat beklet. Daha sonra suyu süz ve bademleri blendera at. Üzerine içme suyunu dök ve yaklaşık 2 dakika boyunca bızzzt karıştır. Geniş bir kasenin üstüne tülbenti geçir.

Hazırladığın badem sütünü süz. Badem sütün böylece hazır olacak. İstersen içine tarçın da atabilir biraz daha tatlandırabilirsin. Afiyet olsun!

İlgili resim

Badem Sütü Kullanmak İçin 10 Sebep

  • Kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bir fincan badem sütü yaklaşık 60 kaloridir. Normal sütte ise bu miktar 140 kaloridir.
  • Her zaman tüketilmeye hazırdır. Oda sıcaklığında bozulmadan uzun süre kalabilir
  • Kalp sağlığı için faydalıdır. Kolestrol ve doymuş yağ bulunmadığı için sodyum da çok azdır.
  • Kemik sağlığı için faydalıdır. İnek sütünde %30 oranında kalsiyum bulunur. Ancak badem sütünün %25 inde D vitamini vardır. Kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır.
  • Cilt için faydalıdır. Badem sütünde %50 oranında E vitamini bulunur. E vitamini cildi besleyen ve sağlıklı tutacak yegane vitaminlerdendir.
İlgili resim
  • Kan şekeri kontrolünde yardımcı olur. Karbonhidrat oranı çok azdır. Böylelikle kan şekerini yükseltmez.
  • Kaslarınız için faydalıdır. Her fincanda ortalama 1 gram protein bulunur. İçerisinde bol miktarda B vitamini vardır. Bu da kas sağlığınız için birebirdir.
  • Sindirim sistemi dostudur. Her fincanda 1 gram civarında fiber vardır ve bu sindirim sistemini çalıştıran bir maddedir.
  • Laktoz içermez. Laktoz alerjisi olanlar inek sütü içemezler. Bunun için badem sütü doğru bir tercih olur.
  • Tadı inek sütünden daha iyidir. Lezzeti de farksız olduğu için tüketimi oldukça kolaydır.

SON YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir