Kapat

Eskiden Yoksulluğun Göstergesi Olup Şimdi İse Kıymeti Bilinen 10 Şey

Anasayfa
Yaşam Eskiden Yoksulluğun Göstergesi Olup Şimdi İse Kıymeti Bilinen 10 Şey
Eskiden Yoksulluğun Göstergesi Olup Şimdi İse Kıymeti Bilinen 10 Şey

Zaman o kadar hızlı ilerliyor ki, değişime ayak uydurmakta zorlanıyoruz. Dün burun kıvırdığımız şeylere bugün koşarak gidiyoruz. İşte bu yazımızda dün yüzüne bakılmazken bugün trend olan şeyleri yazıyoruz.

1- Yırtık Kot Pantolon

Eskiden yırtık kot pantolon giydiğimizde üzerimizde olduğu için utandığımız yırtık kot, şimdilerde ise moda. Hemen hemen hepimizin gardrobunda mutlaka var. Severek giyip dünyalar kadarda servet ödüyoruz. Nereden nereye. 😬


2- Samanlı Köy Yumurtası

Iyyy dediğinizi duyar gibiyim. Hemen hemen hepimiz şimdilerde polüler olan gezen köy tavuğunun yumurtası için adeta sıraya giriyoruz.Yumurtanın evde geliş saatini dört göz ike bekliyoruz. Doğru değil mi☺️


3- Müstakil Bahçeli Ev

Eğer eskiden böyle bir evde yaşadıysanız ne mutlu size. Ehh tabi o zamanlar kıymeti bilinmiyordu. Apartmanlara yüksek katlı binalara özeniliyordu. Günümüzde ise keşke bahçeli bir evim olsa da bahçesine çiçekler, sebzeler eksemde fotoğrafını çekip instagrama atsam diyoruz. O zamanların yoksulluğu şimdinin zenginliği. Müstakil Evlerin fiyatı aldı başını gidiyor maşallah. 


4- Hoşaf (Komposto)

Eskiden akşam yemeklerinin yanında olan bence en güzel şey meyve hoşafı. Ehh tabi o zamanlar kıymeti bilinmiyordu. Meyve suları,cola vb gibi içecekler istiyorduk. Şimdi ise peşinden ayrılmıyoruz kendisinin. Çünkü neden organik. Organik kelimesini duydun mu 2 kat daha pahalı her şey.Eee bizim milletimizde popülerin peşinde organik hikaye.


5- Ot, Sebze Yemek

Ahh ahh en güzel şey bence yeşillik.Tabi geçmişte böyle değildi fakirlik olarak söylenirdi. Zenginler et yerdi. Sebze yemeklerinin içide bile olurdu. Ama şimdi her şey değişti. Yeşillik in et out oldu. Kahvaltılarda bile ekstra ücrete tabi tutuluyor artık 😬


6- Esmer Buğday Ekmeği

Kimse yüzüne bakmazdı. Nerden bilsin şimdilerde bu kadar popüler olacağını.Beyaz ekmek alan sayısı günümüzde çok az. Herkes trend olanın peşinde.Esmer ekmek de bunlardan biri. 


7- Gaz Lambası

Ben bu dönemi hatırlıyorum. Eskinin fakirliğiydi. Elektirik kesilince yakılırdı hemen. Şimdilerde ise eskitme tarzları salonlarda bahçelerde baş köşelerde duruyor. Çok garip değil mi ☺️


8- Kır Düğünü

Aman her genç kızın hayaliydi kocaman elmas taşları olan avizeli salonlarda düğün yapmak. Ama o zamanlarda para nerede. Kır düğününden başka seçenek yoktu. Şimdi ise salon diye bir şey kalmadı. Tüm sosyete, zengin kesim hepsi kır düğünü tercih ediyor. Hayat işte.


9- Köy Kahvaltısı

Sinilerde gelirdi önümüze. Fakirliğin tam adıydı. Şimdi o fakirliğe kişi başı en az 100₺ veriyoruz. Hafta sonu planlarının en başında köy kahvaltısına gidilicek var.


10- Çizmeler

Eskiden çizme giymek ölüm demekti. O zamanlar da ucuza alınabilecek su geçirmeyen tek seçenekti. Ama şimdi öylemi. Dünya markalarının yaz aylarından lansmanları duyurulan ve oldukça pahalı olan, servet ödediğimiz çizmeler şimdiler de trend. Ehh ne diyelim Zalımsın Hayat.

Sizde, aklınıza gelenleri yoruma yazabilirsiniz.


SON YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir